Odkryć w innych dobro – Święty Mikołaj w naszej szkole

Niespodziewanie, we wtorek 6 grudnia 2016 r. o godz. 07:30 przybył do nas święty Biskup z Miry, który odwiedzał kolejno klasy 0 – VI. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi. Było dużo radości i uśmiechu. Przejęte i uradowane twarze, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w mikołajową dobroć. Wierzyć w św. Mikołaja, to wierzyć w dobro drugiego człowieka. 6 grudnia jest dniem cudu. Mali wydają radosne okrzyki i tańczą z radości, a dorośli cieszą się z radości dzieci. Święty Mikołaj to święty od miłości, który poświęcił się pomaganiu biednym. W IV wieku został biskupem Miry za cesarza Konstantyna. Wziął udział w I Soborze Powszechnym w Nicei. Był gorliwym obrońcą wiary, ale zasłynął przede wszystkim z dobroci wobec biednych i zagrożonych jakimś nieszczęściem. To jeden z najsłynniejszych świętych w historii Kościoła, który w cudowny sposób czynił ludziom dobro, niespodziewaną radość dużym i małym, ale szczególnie małym.

Św. Mikołaj jest do dziś ikoną miłosierdzia, symbolem wrażliwości i otwartości. Dzielił się z innymi dobrami duchowymi i materialnymi. Był tym, który wnosił w życie ludzi nadzieję, radość, miłość; smutnym i zrezygnowanym dawał otuchę. Te charyzmaty ukazują biskupa Miry jako świętego, który ma wiele do zaoferowania współczesnemu człowiekowi. Jeden z poetów pisał, że jeśli nie wierzysz w dobroć drugiego człowieka, to koniecznie poproś św. Mikołaja o okulary, by ponownie odkryć dobro. Poproś go o takie okulary, które pomogą Ci mniej patrzeć na własne ja, a bardziej na innych: w domu, w pracy, w miejscach publicznych. Poproś dla siebie i dla innych o dar dobrego serca. Mikołaj pragnie dać coś biednym dzieciom, biednym ludziom, ale do tego potrzebuje akurat ciebie. Módl się do świętego biskupa Mikołaja, abyś pomagał ubogim w jego stylu, czyli pokornie i skutecznie. Miło otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych, dlatego dziękujemy wszystkim, którzy pomogli spełnić w tym dniu marzenia naszych uczniów tj. rodzicom i nauczycielom.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Świętego Mikołaja. Mamy nadzieję, że za rok znów odwiedzi naszą szkołę i przyjdzie z workiem pełnym prezentów.