Wigilia szkolna – „Tej nocy świętej, tej nocy pamiętnej”

Tak, Bóg wysłuchał korne prośby Wasze,
i oto za chwilę ogarną Was czasy.
Tej nocy świętej, tej nocy pamiętnej.
Oto za chwilę ujrzą Wasze oczy.
To co się działo owej dziwnej nocy.

W dniu 22 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne z udziałem nauczycieli, wychowawców i uczniów. Na wstępie Pani Dyrektor Marta Magier powitała serdecznie wszystkich uczestników tej uroczystości. Następnie odbyły się jasełka bożonarodzeniowe pt. TEJ NOCY ŚWIĘTEJ, NOCY PAMIĘTNEJ przygotowane przez dzieci z klasy: IV, V i VI. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie spotkania wigilijnego byli: Ksiądz Proboszcz Jerzy Koma, Dorota Kiełbasa, Renata Rząd i Maria Koprucha.

Jasełka rozpoczęły tańczące Anioły. Wszystkich zgromadzonych na sali powitał narrator, zachęcając do ponownego przeżycia radości z przyjścia Zbawiciela na świat. Powiedział:

Przed nami Boże Narodzenie – święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc – noc w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. Dzisiaj przy udziale naszych koleżanek i kolegów spróbujemy przeżyć to wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat jakoby Chrystus dziś miał do nas przyjść!

Po przywitaniu dzieci przedstawiły historię narodzenia Jezusa.

W pierwszej scenie Pałac królewski królewna rozmawia ze swym ojcem Kacprem o tajemnicy przyjścia na świat Bożej Dzieciny. Na dwór królewski docierają dwaj królowie Melchior i Baltazar, którzy podążają za gwiazdą wielką i rozjaśnioną niosąc podarki dla Dziecka z nieba jasnego.

W scenie drugiej zatytułowanej Pole Pasterzy trzej pasterze pilnując swej trzody budzą się przerażeni. Widzą łunę na niebie i zstępujących aniołów. Anioł oznajmia im, iż w Betlejem w małej stajence narodził się Bóg – Dziecina. Poleca, aby szli prosto do Betlejem, tam znajdą Maryję, Józefa i małe Dziecię. Pasterze biorą ze sobą dary i posłuszni Aniołowi idą oddać pokłon Panu.

Trzecia scena przedstawiała piekło. Dwóch diabłów prowadzi ze sobą dialog o tym, jak okłamywać, wykradać i niszczyć to, co najlepsze w człowieku. Aniołowie przepędzają złe duchy.

Czwarta scena ukazywała betlejemską stajenkę do której przychodzą pasterze, królowie, paź, królewna i dwoje dzieci. Wszyscy witają małego Jezusa, przynoszą dary, śpiewają kolędy Mu na chwałę i kłaniają się Jemu. Aniołowie radośnie śpiewają Gloria.

Następnie po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Jezusa przez Księdza Proboszcza i po złożeniu życzeń wszyscy uczestnicy dzielili się opłatkiem- symbolem miłości chrześcijańskiej znanym tylko przy polskich stołach.

Atmosferę bożonarodzeniową sprzed dwóch tysięcy lat przypominały kolędy śpiewane przez dzieci i solistów tj. Małgorzatę Chwałek z klasy VI i Daniela Zdybla z klasy III. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Marta Magier podziękowała nauczycielom, wychowawcom i całej społeczności uczniowskiej za wspólne świętowanie.

Wigilia szkolna to prawdziwe rekolekcje dla nas wszystkich. Niech nasze poszukiwania szczęścia i miłości doprowadzą nas do Boga, który tej Nocy z miłości do nas stał się człowiekiem. Tylko Chrystus ma Bożą moc, dlatego jest zawsze tak bardzo oczekiwany. Niech więc świętowanie narodzin Zbawiciela świata napełni nas radością i nadzieją. Niech światło z Betlejem zajaśnieje nad nami rozświetlając mroki naszego życia. Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby wszystkie chwile spędzone w rodzinnym gronie były pogodne, a każdy dzień Nowego Roku pełen szczęścia i nadziei. Błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!