Rajd rowerowy do Nielisza pod hasłem „Dla Niepodległej”

Dnia 23.05.2018 roku 15 uczniów z klas V – VII pod opieką pani Ewy Kniaź – Pawelczyk oraz pani Doroty Kiełbasy wyruszyło na rajd rowerowy po najbliższej okolicy i nad zalew w Nieliszu. W tym roku przyświecało nam hasło „Dla Niepodległej” Ten wyjazd był efektem zaplanowanego przez nauczycielki działania edukacyjnego związanego z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem wyjazdu było odwiedzenie miejsc pamięci, aktywne spędzenie czasu wolnego oraz podziwianie flory i fauny zalewu. Uczniowie mieli okazję lepiej poznać możliwości swojego ciała oraz dotlenić umysł. Była to z całą pewnością ciekawa lekcja historii oraz fascynująca wyprawa, wymagająca dużej wytrwałości i samodyscypliny. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 9:00. Najpierw udaliśmy się do kościoła parafialnego w Chłaniowie, by zobaczyć pamiątkową tablicę, na której widnieją nazwiska mieszkańców wsi zamordowanych przez służący Niemcom Ukraiński Legion Samoobrony. Pacyfikacja miała miejsce w godzinach rannych 23 lipca 1944 roku. Ofiarą zbrodni padło 45 osób. Następnie pojechaliśmy na miejscowy cmentarz i tam zapaliliśmy znicze na wspólnej, zbiorowej mogile, w której spoczęli tragicznie zmarli ludzie. Po oddaniu im hołdu udaliśmy się pod pomnik znajdujący się w centrum Chłaniowa, który upamiętnia wszystkich mieszkańców miejscowości, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej. Uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy i również zapaliliśmy znicze. Potem prosto pojechaliśmy do Nielisza. Poza przepięknym, bardzo dużym zalewem zobaczyliśmy również elektrownię wodną z turbiną Kaplana znajdującą się na zaporze zalewu. Dzieci miały też okazję pospacerować i miło spędzić czas na plaży. W Nieliszu spożyliśmy również posiłek w miejscowej restauracji, by mieć siłę na powrót do domu. Nasza trasa wyniosła około 40 kilometrów. Pełni wrażeń, zadowoleni, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.