Pierwszy Dzień Wiosny / Szkolny Dzień Języków Obcych

21 marca 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, który został połączony ze Szkolnym Dniem Języków Obcych. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował specjalne atrakcje dla uczniów, zarówno dla starszych, jak i tych młodszych.

Tego dnia pierwsza lekcja w prawie każdej klasie była prowadzona przez członków SU. Dziewczyny z klasy VII mogły spróbować swoich sił jako nauczycielki i przeprowadziły lekcje w klasach 0 – I, II – III oraz w klasie IV. Było to ciekawe przeżycie nie tylko dla tych uczennic, ale również dla pozostałych uczniów.

Kolejnym punktem programu był „Turniej wiedzy o państwach i językach obcych” dla klas IV – VIII, który został zorganizowany w ramach obchodów Szkolnego Dnia Języków Obcych. Konkurs został przeprowadzony przez nauczycielkę języka angielskiego, panią Magdalenę Małysz. W turnieju brały udział 4 dwuosobowe drużyny: reprezentanci klasy IV – Kacper Krakowski i Ignacy Król, VI – Szymon Król i Dawid Mikuła, VII – Łucja Magier i Sandra Brożek oraz drużyna „mieszana” (uczennice z klasy V i VI) – Oliwia Swuł i Natalia Cimek. Konkurs ten nie należał do najłatwiejszych i składał się z czterech etapów. W pierwszym etapie drużyny udzielały odpowiedzi „tak” lub „nie” na usłyszane pytania, natomiast w drugiej rundzie uczniowie losowali kolejno karteczki z pytaniami (test wyboru ABC) i odpowiadali na nie. Pytania dotyczyły głównie języków i państw europejskich. Niestety po drugiej rundzie odpadła drużyna z klasy VI, zdobywając najmniejszą ilość punktów. W kolejnym etapie uczniowie mieli za zadanie dopasować flagi do nazw państw. Utrudnieniem w tym zadaniu było to, że nazwy państw były w języku angielskim. Dwie drużyny: chłopcy z klasy IV oraz dziewczyny z klasy VII, dobrze poradzili sobie z tym zadaniem i dostali się do ostatniego etapu. W finale uczniowie słuchali wypowiedzi osób w różnych językach i mieli za zadanie podać nazwę kraju, z którego pochodzi dana osoba. Zwyciężyła drużyna z klasy VII, zdobywając największą liczbę punktów. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w turnieju.

Po „Turnieju wiedzy o państwach i językach obcych” miała miejsce krótka przerwa, a po niej uczniowie klas 0 – III mogli spróbować swoich sił w konkursie „Co wiesz o wiośnie?” przygotowanym przez panią Agnieszkę Celińską. W konkursie rywalizowało ze sobą 6 dwuosobowych drużyn. Młodsi uczniowie naszej szkoły odpowiadali na pytania związane ze zwiastunami wiosny, rozpoznawali wiosenne kwiaty oraz zwierzęta kojarzące się z wiosną. Pierwsze miejsce w konkursie zajęli Maja Swuł i Grzegorz Dolecki, zdobywając największą liczbę punktów. Drugie miejsce zdobyły Laura Brożek i Natalia Gajak, natomiast trzecie miejsce exe-quo zajęły dwie drużyny: Iga Olejarz i Szymon Opaliński oraz Kacper Opaliński i Szymon Magier.

Po konkursach wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się na spacer nad rzekę Łętownię w celu poszukiwania oznak wiosny. Na szczęście pogoda dopisała, bo było ciepło i słonecznie. Podczas przechadzki zauważyliśmy rozwijające się pąki na drzewach, wiosenne kwiaty, a nawet zwierzęta. Podziwialiśmy również „dzieło” bobrów na rzeczce. Jednak głównym celem naszego spaceru było pożegnanie zimy poprzez spalenie i utopienie Marzanny w rzece. Nasza piękna Marzanna została wykonana przez uczniów z klasy VII na zajęciach z plastyki prowadzonych przez panią Krystynę Kata.

Gdy Marzanna popłynęła wzdłuż rzeki, wróciliśmy wszyscy do szkoły na gry i zabawy przygotowane przez nauczycielkę wychowania fizycznego panią Ewę Kniaź – Pawelczyk. To był wspaniały, pełen wrażeń dzień.