Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Angielski jest Fun-tastyczny”

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Angielski jest Fun-tastyczny” dzieci z naszej szkoły wykonały już piąte zadanie pt. „Kącik książki po angielsku” (ang. English reading corner). 15 lutego na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy drugiej i trzeciej wraz z panią Magdaleną Małysz stworzyli w klasie kącik książek anglojęzycznych. Następnie uczniowie przeczytali fragmenty kilku książek, a po lekcji udali się do biblioteki szkolnej, by wypożyczyć wybrane przez siebie książki do domu.

Czytanie książek po angielsku to doskonały sposób na naukę języka angielskiego. Jednak dla niektórych osób może być to trudne, bo boją się, że nic nie zrozumieją lub po prostu nie wiedzą, jak się za to zabrać. Przede wszystkim, nie denerwujmy się jeśli natkniemy się na słówka, lub czasem wiele słówek, których nie rozumiemy. Zawsze znajdzie się wyraz, czy wyrażenie, które będziemy musieli sprawdzić w słowniku. Nie przejmujmy się tym. Także w języku polskim nie znamy absolutnie wszystkich słów, a przecież przyswoiliśmy nasz język ojczysty jako dzieci, codziennie się nim posługujemy i uczymy się go całe życie. Nie każde słowo jest kluczowe. Jeśli będziemy sprawdzać absolutnie każde słówko w słowniku i analizować każdą strukturę gramatyczną, nie będziemy mieli przyjemności z czytania książki po angielsku. Dlatego warto czasem ominąć fragment, który jest dla nas na dany moment zbyt trudny. Nie wszystkie słowa musimy znać, nie wszystkie nam się przydadzą i nie wszystkie są konieczne, by zrozumieć sens tekstu. Przede wszystkim starajmy się wywnioskować co oznacza dane słowo po kontekście. Taka nauka pozwoli nam szybciej przyswoić pewne słowa i wyrażenia. Pamiętajmy również, by zawsze wybierać książki na naszym poziomie. Istnieją książki literackie przygotowane z myślą o uczniach języka angielskiego. Są one dostosowane do poziomu czytającego. Dobrane jest odpowiednie słownictwo i konstrukcje gramatyczne tak, by czytający mógł z łatwością wszystko zrozumieć.

Naprawdę warto zacząć czytać książki anglojęzyczne. Czytanie literatury po angielsku sprawi, że szybciej i efektywniej nauczymy się języka angielskiego. To także świetna metoda utrwalania słownictwa i struktur gramatycznych.