„Ogniem i krzemieniem” – spektakl edukacyjny

21 listopada 2022 r. przyjechała do naszej szkoły grupa edukacyjno – artystyczna ARCHEO, która przygotowała dla uczniów pokaz historyczny pt. „Ogniem i krzemieniem” dotyczący życia człowieka w czasach, kiedy otaczał nas lądolód. Poprzez taki pokaz najlepiej zobrazować młodemu odbiorcy wielowątkowość oraz niezwykłość świata, gdy ludzie polowali na mamuty i odziewali się w skóry zwierząt.

Goście omówili i zaprezentowali:

• życie codzienne w epoce kamienia,
  • techniki przetrwania w epoce zlodowacenia,
  • pierwotne metody rozpalania ognia,
  • pradawną broń myśliwską wykorzystywaną przez człowieka pierwotnego,
  • pierwsze narzędzia z kamienia i ich zastosowanie,
  • prehistoryczne stroje i biżuterię,
  • produkty, które spożywano w epoce kamienia.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści. W trakcie pokazów wykazywali się pomysłowością, inteligencją i praktycznymi umiejętnościami, zarówno poprzez podchwytliwe pytania, jak też niekonwencjonalne zadania manualne. Chętnie zgłaszali się do wyznaczonych im zadań. Dzięki tym praktykom mogli się poczuć tak, jak ich przodkowie przed wieloma wiekami.