Artystyczny Program Profilaktyki Uzależnień „Antymina”

W dniu 20.11.2023 r. uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w Artystycznym Programie Profilaktyki Uzależnień „Antymina”- nie daj się wysterować na minę, którego organizatorem była Fundacja Służąc Życiu z Chełmna. Program trwał 90 minut i realizowany był przez artystę rapera Mirka „Kolah” – Kolczyka. Artysta przestrzegał uczniów przed eksperymentowaniem ze środkami psychoaktywnymi i alkoholem. W przeszłości sam był wplątany w świat przestępczy i zmagał się z własnymi słabościami i uzależnieniami. Przeszedł w życiu tak wiele, że teraz chce przestrzec innych młodych ludzi przed śmiercionośną miną, jaką są narkotyki, alkohol, czy dopalacze. Skupienie uczniów podczas występu artysty świadczyło o ich głębokim poruszeniu. Język i sposób przekazu dostosowany był do wieku uczestników, którzy bardzo pozytywnie wyrażali swoje opinie na temat spotkania. Decydując się na spotkanie z przedstawicielami programu Antymina  bardzo zależało nam, żeby dotrzeć do uczniów i uświadomić im, że nałogi niszczą nie tylko zdrowie, ale również relacje między przyjaciółmi, członkami rodzin, a w rezultacie naszą przyszłość. Uczestnicy  chętnie słuchali  praktycznych wskazówek, jak nie dać się wysterować na minę,  jaką są uzależnienia. Mamy nadzieję, że wezmą je sobie do serca i nigdy nie sięgną po używki. Pięknym przesłaniem, zaprezentowanym przez Mirosława Kolczyka, była idea szczęśliwego życia, wolnego od używek, nienawiści, zniewolenia. Fundamentem takiego życia jest właściwie rozumiana wolność, głębokie więzi międzyludzkie, rodzina oraz zrozumienie sensu powołania do wzajemnej miłości, płynącej od Boga oraz odkrycie prawdy, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Miejmy nadzieję, że ta lekcja na długo zostanie w pamięci naszych uczniów i pomoże im zawsze podejmować właściwe decyzje, które mogą zaważyć na ich przyszłym życiu. Ważne, by wybór był słuszny, by kierować swoim życiem mądrze – nie krzywdząc siebie, nie krzywdząc innych przez złe życiowe decyzje.

Za zrealizowanie spektaklu przez Mirka Kolczyka serdeczne dziękujemy!