Wycieczka do pasieki

22 maja 2023 r. uczniowie klas 0-III wraz z opiekunkami: Bożeną Kwiatkowską, Anną Chmura i Marią Koprucha udały się na wycieczkę do miejscowej pasieki. Prowadzona ona jest przez Damiana Lewickiego dawnego ucznia naszej szkoły. Wycieczka dała możliwość uczestnikom zapoznania się z życiem pszczół, trudną pracą pszczelarza oraz docenieniem walorów zdrowotnych, odżywczych oraz smakowych miodu. Na początku obejrzeliśmy film edukacyjny, w którym dzieci poznały dokładnie budowę pszczół – królowej, robotnic, trutni. Dowiedziały się w jaki sposób pszczoły zbierają nektar z kwiatów, jak go przetwarzają, by móc przenieść do ula, jak komunikują się między sobą, co to jest mleczko pszczele, co to jest wosk i do czego służy pszczołom. Następnie pszczelarz zaprowadził nas do pomieszczenia, w którym zademonstrował sprzęt służący do podbierania miodu i zlewania do słoików. Ten moment był też związany z chwilą słodkości, ponieważ wszyscy mieli możliwość skosztowania miodu z plastra wyjętego bezpośrednio z ula.

W dalszej części naszej wycieczki udaliśmy się do miejsca, gdzie było ustawionych 150 uli. Niektórzy po ubrania się w specjalny strój mogli pospacerować miedzy ulami. Wszyscy poszliśmy zobaczyć szczególny domek uloterapii – to nowy kierunek w apiterapii. Polega ona na wdychaniu powietrza z uli pszczelich, które wydostaje się z nich do wnętrza domku. Pan Damian powiedział nam, że wiele osób jest zainteresowanych korzystaniem z takiej terapii.

Ostatnim punktem naszego pobytu w pasiece było wspólne ognisko i zajadanie się kiełbaskami. By zbyt szybko nie zapomnieć o tym miejscu i o wszystkich poznanych rzeczach wychowawczynie i niektóre dzieci zakupiły sobie po maleńkim słoiczku miodu, Dziękujemy Panu Damianowi Lewickiemu za zaproszenie nas do swojej pasieki i pokazania piękna świata pszczół.