Spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Bednarczyk

Dnia 9 października 2018 r. o godz. 11:00 w Szkole Podstawowej w Chłaniowie odbyło się spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Bednarczyk – pisarką i tancerką, pochodzącą z Częstochowy, a mieszkającą od ponad 30 lat na stałe w Australii. Autorka znana jest głównie z utworów dla dzieci takich jak: „Kłótnia w tornistrze”, „Nocne rozmowy” i „Chciwy niedźwiadek”. W swoim dorobku posiada także prozę dla dorosłych: „Odrodzenie duszy”, „Dar życia”, czy „Uśpione ogrody”.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 0, I, II, III i IV. Pisarka rozpoczęła spotkanie od czytania fragmentów bajki dla najmłodszych pt.: „Nocne rozmowy”. To wierszowane opowiadanie przedstawiało historię zwierząt leśnych, które musiały tak jak każdy żyjący w grupie, przestrzegać zasad w panującej rzeczywistości. Żaby, które hałasowały nocą i zakłócały spokój głośnym kumkaniem, powinny nabrać szacunku dla pozostałych mieszkańców lasu i zrozumieć, że każdy jest inny, ma inne potrzeby, zwyczaje i prowadzi inny tryb życia. Dostają nauczkę i w lesie nocą znów panuje cisza potrzebna do odpoczynku po pracowitym dniu.

Pani Elżbieta podczas tego spotkania przekazała wiele cennych wskazówek dotyczących szacunku do kolegów i nauczycieli. Wielokrotnie podkreślała, że warto czytać dużo książek, które poszerzają naszą wiedzę o świecie. Zachęcała, aby samo czytanie traktować jak element naturalnego i wszechstronnego kształtowania osobowości – jak jazdę na rowerze, rysowanie czy mycie rąk przed obiadem.

Autorka opowiadała również o tym, jak żyje się ludziom w Australii, ilustrując to pokazem multimedialnym. Mówiła o tym, jak wygląda szkoła i nauka w Australii, jak mieszkańcy spędzają najczęściej swój wolny czas. To niesamowite spotkanie z kulturą „kraju kangurów” na pewno na długo pozostanie w pamięci czytelników.

Pani Elżbieta Bednarczyk to osoba mająca wiele pasji i kochająca podróże. Pisarka mówiła o znaczeniu duchowości w życiu człowieka, o prostym uśmiechu oraz szacunku do ludzi. Po spotkaniu z pisarką dzieci miały możliwość nabycia książek: „Kłótnia w tornistrze”, „Nocne rozmowy” i „Chciwy niedźwiadek” wraz z imienną dedykacją i autografem autorki.