Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Lepiej stojąc umierać,
niż klęcząc na kolanach żyć…”

W naszej szkole 1 marca 2023 roku uczciliśmy pamięć tych, którzy nie uznali końca II wojny światowej i z bronią w ręku wystąpili przeciw komunizmowi, drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Żołnierze Wyklęci stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie, ani nawet ocalić swojego wizerunku – zaciążyło na nich na lata miano bandytów.

Uczniowie z klasy V, VI, VII i VIII uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, która zawierała wiele cennych informacji o dramatycznych losach żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Na szkolnym korytarzu pojawiła się okazjonalna dekoracja, upamiętniająca bohaterów – twórców polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem naszego pokolenia. Staramy się więc z tego obowiązku wywiązywać i zapalać u młodzieży iskierkę patriotyzmu. Właśnie dlatego w tym dniu przywracamy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Bóg, honor i wolna, suwerenna ojczyzna – to hasła, w imię których żołnierze antykomunistycznego podziemia gotowi byli do największych poświęceń. Są to wartości ponadczasowe i powinny na zawsze pozostać aktualne dla młodego pokolenia Polaków.