Warsztaty językowe z wolontariuszami z Grecji i Sri Lanki

W dniach 7-11 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły dołączyli do grupy uczniów z Żółkiewki i Maciejowa, aby uczestniczyć w warsztatach językowych prowadzonych przez Jayalala Rajapaksha ze Sri Lanki oraz Andreasa Nikifordisa z Grecji, którzy są wolontariuszami działającymi w organizacji AIESEC.

Warsztaty odbywały się w Szkole Podstawowej w Maciejowie, która zaprosiła nas do współpracy, za co serdecznie dziękujemy.

Każda grupa szlifowała swój angielski pod bacznym okiem Jayalala i Andreasa. Uczniowie powolutku przełamywali barierę językową, co dało im wiele radości i satysfakcji. Jak się okazało wielu z nich po raz pierwszy w swoim życiu spotkało się na żywo z ludźmi z innego kraju, z którymi musieli porozumiewać się wyłącznie w języku angielskim.

Studenci prezentowali swoje kraje: położenie geograficzne, historię, taniec, jedzenie, sztukę, religię, zabytki. Uczyli nas tradycyjnego tańca greckiego – Greka Zorby, co wzbudziło spore zainteresowanie wśród młodzieży.

My również uczyliśmy gości kilku słów po polsku, śpiewając piosenkę „Mama ostrzegała”. Wymowa polskich, trudnych wyrazów była dużym wyzwaniem dla naszych gości, jednak poradzili sobie niezwykle dobrze, czego efektem jest nakręcony teledysk z Jayalalem i Andreasem w roli głównej.

Ponadto wspólnie z obcokrajowcami robiliśmy sałatki warzywne a po ciężkiej pracy wszyscy biesiadowali przy stole suto zastawionym tradycyjnymi daniami polskimi, bigosem, gołąbkami, pierogami, ciastami i sałatkami. Degustacja przebiegała w miłej atmosferze, a uczniowie mieli okazję do rozmowy. Finalnym punktem tego spotkania było robienie zdjęć i selfie z obcokrajowcami.

Ostatniego dnia warsztatów uczniowie wciągnęli obcokrajowców do śpiewania piosenki G. Ezry „Shotgun”. Wspólny występ był okazją do zabawy i zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych.

Przez wszystkie dni komunikacja odbywała się wyłącznie po angielsku, więc uczestnicy warsztatów mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności komunikacyjne. Wszyscy uczniowie podzielają zdanie, że spotkania z wolontariuszami z zagranicy były niezwykłą przygodą oraz wspaniałym doświadczeniem, którego długo nie zapomną.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować te spotkania, szczególnie dziękujemy rodzicom za przygotowanie tradycyjnych dań polskich. Wszystkie potrawy bardzo smakowały uczestnikom warsztatów.

Nad organizacją, przygotowaniem i opieką nad uczniami z naszej szkoły czuwały panie Ewa Mydlak, Wiesława Pastuszak oraz p. Renata Rząd.