Szkoła pamięta…

Już po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

W ramach akcji 27 października 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III wraz z wychowawczyniami P. Marią Koprucha i P. Bożeną Kwiatkowską odwiedziły lokalne miejsce pamięci upamiętniające pomordowanych w lipcu 1944 r. Uczniowie uporządkowali miejsce, złożyli wiązanki, kwiaty i zapalili znicze. Następnie P. Maria Koprucha przybliżyła dzieciom krótki rys historyczny związany z tym miejscem. Podczas brutalnej pacyfikacji 23 lipca 1944 roku Niemcy i wspomagający ich Ukraińcy zabili 45 mieszkańców, w tym pięcioro dzieci oraz spalili ok. 40 gospodarstw. Pacyfikacja była odwetem za śmierć niemieckiego oficera w potyczce z partyzantami, która wywiązała się we wsi. Pomordowani zostali pochowani 26 lipca 1944 roku na cmentarzu parafialnym w Chłaniowie w zbiorowej mogile, a na placu przed ośrodkiem zdrowia postawiono pomnik upamiętniający pomordowanych. Nauczycielki odpowiadały na pytania dzieci, które dotyczyły przeszłości i ważnych wydarzeń związanych z historią Chłaniowa i Władysławina. Po powrocie do szkoły dzieci wykonały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Z kolei 28 października 2022 roku uczniowie klas V – VIII wraz z paniami: Ewą Kniaź – Pawelczyk, Dorotą Kiełbasą i Agnieszką Celińską wybrali się na spacer na cmentarz parafialny, aby zapalić znicze i złożyć wiązanki na grobie ofiar II wojny światowej oraz na pomniku pani Agnieszki Bartosiak – zmarłej nauczycielki z naszej szkoły. Dla dzieci była to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o swojej miejscowości i mieszkańcach, których już nie ma. Celem spaceru było oddanie hołdu tym, którzy zginęli w walce z okupantem oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Pogoda była sprzyjająca, więc z ochotą odwiedziliśmy groby pomordowanych i bliskich z naszych rodzin. Wracając do szkoły rozmawialiśmy o tragicznych losach mieszkańców Chłaniowa i Władysławina oraz o nieuchronnym przemijaniu. Po powrocie do szkoły na lekcjach historii zostały przybliżone uczniom te tragiczne momenty z historii Chłaniowa, uczniowie obejrzeli filmy i czytali publikacje dotyczące tamtego okresu.