Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą

Dnia 27 listopada 2017 roku o godz. 10:30 w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Chłaniowie odbyło się spotkanie autorskie z poetą, bajkopisarzem, tłumaczem, satyrykiem i dramaturgiem Zbigniewem Dmitrocą. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie klas 0-III wraz ze swoimi wychowawczyniami panią: Bożeną Kwiatkowską, Anną Chmura i Marią Koprucha. Zaproszony Gość został przywitany przez panią Ewę Wlizło, która jest pracownikiem Biblioteki Publicznej w Żółkiewce.

W pierwszej części spotkania poeta prezentował swoje książki takie jak: Zezowata Beza, Baba Jaga w Ameryce, Kolorowy zawrót głowy, Parasol pana Pantalona, Księga Czarownic oraz Ptasie psoty i zgryzoty.

Książki zachwycały swoją szatą graficzną. W dalszej części spotkania autor recytował z pamięci zabawne wiersze, które przeniosły odbiorców w bajkowy świat. Wysłuchaliśmy recytacji wierszy takich jak: Dzięcioł i pień, Wrony, Sójki, Wilk i zajęcza kapusta, Królik somnabulik, Żaby, Dlaczego zające nie jedzą bananów, Oset, Jemiołuszka, Żuraw, Wróżba, Czosnek i cebula, Dwa drozdy, Trawka i osioł, Kruk i puszczyk, Muchomor, Osioł i oślica, Niedźwiedzie, JeżDwie sowy. Twórca i aktor Jednoosobowej Grupy Walizkowej „Teatrzyk jak się patrzy”, podczas prezentacji wierszy zapraszał dzieci, aby wcielały się w główne postacie recytowanych utworów. Tym wszystkim uroczym wierszom towarzyszyły piękne kolorowe postacie przygotowane przez panią Magdalenę Dmitrocę.

Twórczość pana Zbigniewa Dmitrocy jest dla dzieci źródłem informacji o świecie przyrody. Jego utwory prowokują do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania. Zapraszają one również do zadawania nowych pytań, które są początkiem poznawania. Utwory te łatwo trafiają do dzieci, rodzą w nich sympatię i przyjazną relację do świata natury. Niektóre wiersze są zabawne i rozśmieszają nas, inne pouczają lub przedstawiają piękno świata. Utwory poety przepełnia echo współczesnego życia w obrębie tematów, spostrzeżeń, refleksji, jak i słownictwa.

Dziękujemy panu Zbigniewowi Dmitrocy za dzielenie się z dziećmi twórczym darem pisania wierszy językiem prostym, a jednocześnie zabawnym. Jesteśmy wdzięczni za poświęcony nam czas i recytację utworów, w których można było doświadczyć niesamowitej atmosfery bajkowego świata. Tak naprawdę w nim i młodsi i starsi mogli odnaleźć samych siebie. Dziękujemy pani Dyrektor OKS w Żółkiewce Annie Podgórskiej za zorganizowanie i zaproszenie nas na tak ciekawe i ubogacające spotkanie autorskie.