Pan Kometa – mobilne planetarium

Astronomia to tajemnicza dziedzina nauki, która pasjonuje wszystkich, dużych i małych. Jak zbudowany jest Wszechświat? Jakie obiekty astronomiczne znajdują się zarówno w Układzie Słonecznym, jak i poza jego granicami? – to pytania, które nurtują ludzkość. Człowiek nieustannie poszukuje na nie odpowiedzi.

We wtorek 14 listopada 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Chłaniowie przeżyli niezapomnianą przygodę w królestwie gwiazd, przybył bowiem do naszej szkoły „Pan Kometa” mobilne planetarium. Jest to innowacyjne narzędzie edukacyjne, które daje olbrzymie możliwości popularyzacji astronomii. Planetarium służy do wyświetlania filmów na wewnętrznej powierzchni sferycznej. Dzięki kopule sferycznej, zastosowanej do wyświetlania seansu, uczestnicy mają możliwość „przeniesienia się” w czasie i przestrzeni. W trakcie seansu dzieci leżąc wygodnie w kopule obejrzały film animowany „Pan Kometa i Galaktyczny Bocian”. Udając się w podróż po Układzie Słonecznym odwiedziły wszystkie planety, najbardziej znane księżyce i planety karłowate, zdobywając wiele ciekawych informacji na ich temat. Dzięki zastosowanym metodom audiowizualnym dzieci efektywniej przyswoiły wiedzę i umiejętności z zakresu astronomii. Najmłodsi mieli możliwość dodatkowo utrwalić wiedzę poprzez gry i zabawy. To była edukacja astronomiczna na wysokim poziomie, która pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia.