Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

• Dobra pani – Eliza Orzeszkowa,
  • Dym – Maria Konopnicka,
  • Katarynka – Bolesław Prus,
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz,
  • Orka – Władysław Stanisław Reymont,
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski,
  • Sachem – Henryk Sienkiewicz,
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

10 września 2019 r. o godzinie 13:00 w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Chłaniowie zgromadzili się uczniowie klasy VII i VIII na wspólnym czytaniu. W spotkaniu wzięły udział p. Agnieszka Celińska i Dorota Kiełbasa.

Na początku spotkania odśpiewano pieśń patriotyczną. Następnie przedstawiona została sylwetka Elizy Orzeszkowej – bo właśnie nowelę „Dobra pani” jej autorstwa wybrali uczniowie do czytania. Następnie pani Agnieszka Celińska, Dorota Kiełbasa i młodzież odczytali fragmenty dzieła. Doskonale wcielili się w role, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności.

Warto podkreślić, że akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2018 czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Akcja popularyzuje czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.