Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w naszej szkole

Rok 2018 to rok, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To czas szczególny dla każdego Polaka. Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce. Z okazji tej tak ważnej rocznicy, para prezydencka zaproponowała czytelnikom Przedwiośnie jako lekturę Narodowego Czytania.

10 września 2018 r. o godzinie 13:00 w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Chłaniowie zgromadzili się uczniowie klasy VII i VIII na wspólnym czytaniu. W spotkaniu wzięły udział p. Alina Harasim i Dorota Kiełbasa.

Na początku spotkania odśpiewano dwie pieśni patriotyczne. Następnie przedstawiona została sylwetka Stefana Żeromskiego. Uczniowie klasy VII i VIII oraz pani Alina Harasim i Dorota Kiełbasa odczytali fragmenty dzieła. Doskonale wcielili się w role, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności.

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to powieść wielu pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. Oprócz „Przedwiośnia” para prezydencka proponuje czytanie tekstów „Antologii Niepodległości”, która zawiera bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury i kultury. Teksty te niosą szczególny przekaz, mają także swoją własną historię, która jest ściśle związana z dziejami naszego kraju.

Warto podkreślić, że akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wspólnie propagujemy bogactwo polskiej literatury popularyzując czytelnictwo, a tym samym wzmacniamy naszą narodową tożsamość. Pamiętajmy tym samym, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją chronić, cenić i umacniać.