Dzień Ziemi 2017

Jedna jest Ziemia jak jedno jest słońce
jak jedno niebo dla dni i nocy
W sercach pragnienia żyją gorące,
by człowiek nie nadużywał swej mocy
Aby ten pejzaż Ziemi odwiecznej
zdobiony polem, morzem, lasami,
poczuł się już na zawsze bezpieczny
pragniemy przecież tego my sami…

Marek Grechuta „Natura”

W dniu 24 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Ziemi”. Tegorocznym obchodom przyświecało hasło „W kierunku natury”. Jest to święto zainicjowane przez G. Nelsona, senatora Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W 1990 roku „Dzień Ziemi” został ogłoszony świętem międzynarodowym. W naszej szkole uczniowie klasy szóstej przygotowali pod przewodnictwem pani Agnieszki Celińskiej uroczysty apel zachęcający do dbania o swoje najbliższe otoczenie. Współcześni ludzie prowadzą wygodny tryb życia, co powoduje konsekwencje w postaci: zatrutego powietrza, brudnej wody i skażonej żywności. Giną lasy, będące zielonymi płucami naszej matki Ziemi. Zasypują nas śmieci. Surowce naturalne są wykorzystywane maksymalnie. Pojawia się pytanie: jak mamy postępować, aby uratować naszą planetę? Uczniowie bardzo dobrze opracowali zadania, jakie należy wypełnić, by następne pokolenia mogły żyć w zgodzie z naturą.

Wspomnę tylko niektóre z nich:

• nie spalać liści jesienią,
  • jeździć rowerem zamiast samochodem,
  • wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie,
  • instalacja wodomierzy (to do rodziców),
  • nie wyrzucać odpadów do wody,
  • nie hałasować,
  • utrzymywać las w czystości,
  • segregować odpady.

Jeśli każdy z nas będzie wypełniał wskazane zadania, to „poczujemy się już na zawsze bezpieczni” – tak jak to napisał poeta.