74. rocznica pacyfikacji Chłaniowa i Władysławina

W niedzielę 22.07.2018 r. odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna dla upamiętnienia 74. rocznicy pacyfikacji Chłaniowa i Władysławina. Mszę św. w intencji ofiar w kościele p.w. Św. Mateusza odprawił ksiądz proboszcz. Jerzy Koma. Pięknym dopełnieniem uroczystości był wzruszający montaż słowno – muzyczny, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły pod opieką P. Renaty Rząd i Marii Koprucha. Następnie uczestnicy przemaszerowali na miejscowy cmentarz, gdzie miały miejsce przemówienia okolicznościowe i złożenie wieńców.

Podczas brutalnej pacyfikacji 23 lipca 1944 roku Niemcy i wspomagający ich Ukraińcy zabili 45 mieszkańców, w tym pięcioro dzieci oraz spalili ok. 40 gospodarstw. Pacyfikacja była odwetem za śmierć niemieckiego oficera w potyczce z partyzantami, która wywiązała się we wsi.

W 1946 roku Prezydium KRN za pomoc udzielaną oddziałom partyzanckim w czasie okupacji odznaczyło Chłaniów Krzyżem Grunwaldu III klasy. 14 września 1969 roku na miejscu zbrodni odsłonięto pomnik.

Obecnie na cmentarzu w Chłaniowie, w środkowej części kwatery wojennej znajduje się zbiorowa mogiła, a na niej płyta z nazwiskami ofiar pacyfikacji. W kolejne rocznice tragedii odbywają się tu uroczystości patriotyczne z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów i lokalnej społeczności.