Wycieczka do Warszawy

26 kwietnia 2018 roku uczniowie  naszej szkoły  wraz z opiekunkami: p. Ewą Kniaź – Pawelczyk, p. Magdaleną Małysz i p. Dorotą Kiełbasa udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 33 osoby: 30 dzieci z klas III-VII oraz trzy nauczycielki. Wcześnie rano, bo o 4.00 zebraliśmy się przed kościołem, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Zwiedziliśmy również część muzealną zamku. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Wkrótce poszliśmy na tzw. „Górę Gnojną”. Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Następnie pospieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Pośrodku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja „Bazyliszek”, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Pomniku Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Krakowskie Przedmieście, by zobaczyć Pałac Prezydencki. Akurat odbywała się zmiana warty. Następnie udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, by tam odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza oraz niedawno wykonany pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Kolejnym punktem programu był wjazd windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz podziwianie przepięknej panoramy Warszawy. Pogoda była słoneczna, więc widok zapierał dech w piersiach.

Po tych przeżyciach musieliśmy ochłonąć, więc wybraliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich Uczestnicy wycieczki zachwycali się florą i fauną tego parku, do zdjęć „pozowały” nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.

Po spacerze udaliśmy się na obiad do restauracji obok Łazienek Królewskich. Po obiedzie zjedliśmy jeszcze pyszne lody i gofry.

Nasz pobyt zakończyliśmy zwiedzaniem Stadionu PGE Narodowy. Wraz z przewodnikiem przeszliśmy trasą „Piłkarskie Emocje”. Jest to droga piłkarzy przybywających na stadion, strefa zawodnicza, szatnia, płyta boiska, łazienki. Obejrzeliśmy również trybuny. Mieliśmy możliwość zasiąść na ławkach kibiców oraz zajrzeć w różne ciekawe miejsca.

Nasza wycieczka dobiegała końca. Ze stolicy wyjechaliśmy o 18:30. Pod kościołem w Chłaniowie byliśmy o 22:50, gdzie na dzieci z utęsknieniem czekali już rodzice.

Była to interesująca wyprawa i wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę!