Wycieczka do Warszawy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”

10 listopada 2021 roku uczniowie z klas IV – VIII z  naszej szkoły  wraz z opiekunkami: p. Ewą Kniaź – Pawelczyk, p. Renatą Rząd i p. Dorotą Kiełbasą udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd ten odbył się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Grupa liczyła 32 osoby. Wcześnie rano, bo o 4.30, zebraliśmy sie przed kościołem, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z panią przewodnik. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Zwiedziliśmy również część muzealną zamku. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Wkrótce poszliśmy na tzw. „Górę Gnojną”. Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Następnie pospieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Pośrodku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko znajduje się Barbakan i mury obronne. Tutaj zatrzymaliśmy się na krótką przerwę i zjedliśmy pyszne lody oraz gofry. Niebawem znaleźliśmy się przy Pomniku Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego i przy pomniku Jana Kilińskiego. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Krakowskie Przedmieście, by zobaczyć Pałac Prezydencki. Następnie udaliśmy się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, by tam odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza oraz pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. Mijając bramę wejściową już wiedzieliśmy, że to będzie super przygoda. Dla prawdziwego pasjonata wojska są to niezapomniane wspomnienia. Idąc wzdłuż ścieżki można podziwiać różnego rodzaju śmigłowce, samoloty, czołgi, armaty używane w polskim wojsku, olbrzymie pociski i powstańcze pojazdy pancerne. Nasz pobyt zakończyliśmy spacerem wokół Stadionu PGE Narodowy.

Po spacerze udaliśmy się na obiad do restauracji w Centrum Nauki Kopernik. Po obiedzie zjedliśmy jeszcze pyszny deser – galaretkę z owocami.

Nasza wycieczka dobiegła końca. Ze stolicy wyjechaliśmy o 18:00. Pod kościołem w Chłaniowie byliśmy o 21:30, gdzie na dzieci z utęsknieniem czekali już rodzice.

Uważam, że była to interesująca wyprawa i wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę!