Wycieczka do Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i Puław

3 października 2019 roku uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej w Chłaniowie z panią Renatą Rząd, Ewą Kniaź – Pawelczyk i Dorotą Kiełbasa udali się na jednodniową wycieczkę do Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i Puław. Nocą padał ulewny deszcz. Na spotkanie przy autokarze wszyscy przybyli w kurtkach przeciwdeszczowych. Wyjazd nastąpił punktualnie spod kościoła.

Na miejscu w Nałęczowie pierwsze kroki skierowaliśmy do Parku Zdrojowego. To jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. W tym miasteczku kuruje się serce, leczy nerwy i poprawia samopoczucie. Spacerując po alejkach parku odczuwaliśmy leczniczy wpływ mikroklimatu. Byliśmy w palmiarni i pijalni wód, delektowaliśmy się wodami mineralnymi, ale największym powodzeniem cieszyła się pijalnia czekolady.

Z Nałęczowa do Kazimierza Dolnego przejechaliśmy w pół godziny. Miasteczko przywitało nas piękną, słoneczną pogodą. Kazimierz nad Wisłą to jedna z najsłynniejszych polskich miejscowości. Nazywa się ją perłą renesansu lub perłą nad Wisłą. W planie zwiedzania mieliśmy ruiny zamku zbudowanego w połowie XIV wieku na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Zamek został spalony i obrabowany w czasie potopu szwedzkiego i w następnych latach popadał w coraz większą ruinę. Na dzień dzisiejszy na murach zamku od strony Wisły urządzono taras widokowy. Na szczycie wzgórza zamkowego wznosi się okrągła wieża zwana Basztą z przełomu XIII i XIV wieku, która jest najstarszym zabytkiem miasta. Jest to jedyna kamienna część drewnianego zamku strzegącego w średniowieczu przeprawy na Wiśle. Zejście na rynek było dużo łatwiejsze niż wspinaczka pod górę. Gdy zakończyliśmy zwiedzanie pospacerowaliśmy jeszcze wśród urokliwych kamieniczek, zrobiliśmy wspólne zdjęcia, udaliśmy się kupić pamiątki, a następnie do restauracji, by się trochę posilić po dniu pełnym wrażeń.

Ostatni etap wycieczki to Puławy. Zmęczeni wspinaczkami po nierównościach terenowych, ruszyliśmy za przewodnikiem w kierunku zespołu pałacowo-parkowego książąt Czartoryskich. Spacerowaliśmy po krajobrazowym, romantycznym parku w stylu angielskim, zatrzymywaliśmy się przy zabytkowych budowlach takich jak: Świątynia Sybilli, Domek Gotycki, Domek Grecki, Brama Rzymska, marmurowy sarkofag, widzieliśmy rzeźbę przedstawiająca Tankreda i Kloryndę. Przy każdym z tych eksponatów zatrzymywał się przewodnik i przedstawiał nam historię powstania w/w obiektów. Ostatnie kroki skierowaliśmy przed Pałac Czartoryskich. Z końcem XVIII wieku Puławy stały się główną rezydencją księcia Adama Czartoryskiego i jego żony Izabeli. Na dzień dzisiejszy w pomieszczeniach tego budynku znajduje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Pod szkołą w Chłaniowie byliśmy o 19:00, gdzie na dzieci z utęsknieniem czekali już rodzice. Bardzo podobała nam się ta wycieczka. Dostarczyła wielu nowych wrażeń, informacji o Nałęczowie, Kazimierzu, Puławach. Już nie możemy się doczekać następnych wycieczek!