Wycieczka do Lublina w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”

4 listopada o godz. 8.00 uczniowie klas 1-3 pod opieką wychowawczyń: Marii Koprucha i Bożeny Kwiatkowskiej udali się na wycieczkę do Lublina.

O godz. 9.00 zatrzymaliśmy się na parkingu pod Zamkiem. Następnie przeszliśmy z pilotem naszej wycieczki na Rynek. Pierwszym etapem zwiedzania była Lubelska Trasa Podziemna. Lubelskie podziemia to ok. 280 metrowa trasa turystyczna, która biegnie pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Powstała ona w wyniku połączenia kilkunastu staromiejskich piwnic. Obserwowaliśmy makiety rozwoju Lublina, które były tłem do snutej przez przewodnika opowieści o historii miasta. Punktem kulminacyjnym naszej wędrówki przez podziemia była wizualizacja pożaru Lublina w postaci ruchomej makiety wzbogaconej dźwiękiem i światłem. Wędrówka zabytkowymi piwnicami dostarczyła nam wielu emocji. Lubelska Trasa Podziemna łączy dwa ważne dla Lublina miejsca: zaczyna się w dawnym Ratuszu, czyli w centrum władzy świeckiej a kończy się przy pozostałościach kościoła św. Michała Archanioła, skupiającego dawne życie religijne miasta. Na Placu po Farze spotkaliśmy się z lokalnym przewodnikiem.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Bazylika pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i Klasztor Ojców Dominikanów. Historia klasztoru wiąże się z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które niesione w procesji ocaliły miasto od wielkiego pożaru w 1719 r.

Następnym punktem programu był spacer po Starym Mieście. Podziwialiśmy zabytkowe kamienice, Trybunał Koronny, Bramę Grodzką, Bramę Krakowską. Podczas tego spaceru dzieci mogły nabyć pamiątki.

W dalszej części naszej wycieczki zwiedziliśmy Archikatedrę Lubelską, która kryje w sobie wiele zakamarków, historii i tajemnic. Podziwialiśmy piękne barokowe wnętrze Katedry, mnóstwo malowniczych szczegółów oraz tematyczne obrazy. Naszą uwagę przewodnik zwrócił na obraz Matki Bożej Płaczącej. Podążając dalej, zwiedziliśmy Zakrystię Akustyczną, gdzie szept wypowiedziany w jednym rogu z łatwością można usłyszeć w naprzeciwległym rogu. Sprawia to bardzo ciekawe wrażenie akustyczne.

Następnie udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe. Wielką atrakcją dla uczestników było wejście na romańską wieżę zamkową z tarasem widokowym – donżon, z której podziwialiśmy panoramę Lublina.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. Wizyta w Muzeum była okazją do obejrzenia pamiątek związanych z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też umożliwiła zapoznanie się z codzienną pracą, zwyczajami i tradycjami ludzi minionej epoki. Muzealne ekspozycje to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza. Odwiedzając kolejne sektory i obiekty odnieśliśmy wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Muzeum była wyjątkową podróżą w przeszłość.

Na koniec udaliśmy się na obiad do restauracji „ Na Rogatce”. Najedzeni, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.