Wycieczka do Lublina

Dnia 17. 05. 2024 r. uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Chłaniowie z panią Dorotą Kiełbasą wyjechali na wycieczkę do Lublina. Głównym punktem wycieczki było odwiedzenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Pod kierunkiem przewodnika zwiedziliśmy teren obozu. Zobaczyliśmy łaźnie, odkażalnie i komory gazowe, w których zagazowywano ludzi przy użyciu cyklonu B. Mogliśmy ujrzeć makietę obozu w jego pierwotnej formie, gdyż obecny jego stan to tylko część tego, czym był wcześniej. Naszą wędrówkę po obozie zakończyliśmy zwiedzaniem krematorium i mauzoleum, gdzie spoczywają prochy ofiar. Były to z pewnością miejsca, które wywołały u nas wielkie emocje. Celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży z miejscami pamięci narodowej. Swoim pobytem w tym miejscu uczniowie oddali hołd ofiarom nazizmu. Dla każdego z uczestników tego wyjazdu była to żywa lekcja historii, o której powinien wiedzieć każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem i patriotą. Pobyt w obozie na Majdanku uświadomił uczniom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyją w wolnym kraju. Dla większości uczestników była to pierwsza wizyta w tym miejscu.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w kinie Cinema City w Atrium Felicity. Obejrzeliśmy film pt. „Królestwo Planety Małp” w technologii 4DX. Sala 4DX to miejsce, w którym filmowa fikcja dosłownie staje się rzeczywistością.  Dzięki ruchomym fotelom i zaawansowanym rozwiązaniom środowiskowym staliśmy się częścią filmu. Opowieść o małpach jest tak naprawdę przypowieścią o ludziach i ich słabościach. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem przepięknych krajobrazów, wspaniałych efektów i scenografii. Po seansie udaliśmy się do pobliskiej cukierni na lody. Z pewnością był to udany dzień.