Wycieczka do Lublina

W środę 23.03.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Chłaniowie wraz z paniami: Renatą Rząd, Ewą Kniaź-Pawelczyk i Dorotą Kiełbasa uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Zbiórka miała miejsce pod szkołą. Wszyscy przybyli punktualnie. W drogę wyruszyliśmy o godzinie 8.00.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego w Lublinie. Obejrzeliśmy stałe wystawy tematyczne: ekspozycję archeologiczną, wystawę monet i medali, sztukę ludową regionu lubelskiego, galerię polskiego malarstwa z pięknym obrazem Jana Matejki „Unia Lubelska”, a także malarstwa obcego. Na wystawie uzbrojenia podziwialiśmy militaria w przekroju czasowym od średniowiecza do II wojny światowej, natomiast w galerii sztuki zdobniczej wyroby ze srebra, ceramikę, zegary, meble oraz tkaniny. Po tej fascynującej przygodzie pospacerowaliśmy uliczkami Starego Miast.

Kolejnym punktem programu była trasa podziemna biegnąca pod Starym Miastem. Jest to zespół XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących do lochów Trybunału Koronnego przez Rynek, ulicami Złotą i Archidiakońską, aż do Placu po Farze. W salach na całej długości trasy podziwialiśmy makiety obrazujące najważniejsze okresy rozwoju Lublina – od czasów plemiennych, przez XIV wieczne miasto otoczone murami, do około 1670 roku. W podziemiach widzieliśmy także dwie makiety przedstawiające dawne panoramy miasta: najstarszy widok Lublina z XVI w. i najbardziej znany widok z pierwszej połowy wieku XVII. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina, który miał miejsce w 1719 roku. Gdy skończyliśmy zwiedzanie udaliśmy się na pyszne lody, a następnie do kina Cinema City na film „Za duży na bajki”, który to dostarczył nam wielu wrażeń. Pod szkołą w Chłaniowie byliśmy o 19:00, gdzie na dzieci z utęsknieniem czekali już rodzice. Bardzo podobała nam się ta wycieczka. Dostarczyła wielu nowych informacji o Lublinie i o życiu ludzi w tamtych czasach. Już nie możemy się doczekać następnych wycieczek!