Spektakl teatralny „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy”

Dnia 20 lutego 2018 r. o godz. 09:00 uczniowie klas 0 – IV udali się do Krasnegostawu na spektakl teatralny pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy”. Opiekunami grupy były panie: Bożena Kwiatkowska, Anna Chmura, Renata Rząd i Maria Koprucha.

Spektakl rozpoczął się o godz. 10.00 i trwał 70 minut. Został przygotowany przez Polski Teatr Muzyczny z Wrocławia. Scenariusz opracował Tomasz Kanczewski, a muzykę skomponował Tomasz Krezymon. Barwne dekoracje i kostiumy przygotowała Klaudia Sadolewska – Moskal. W spektaklu kulturalno – rozrywkowym wystąpili – Polska: babcia, tata, Leon i pies Puszek; Niemcy: Leon; Francja: Lea i Clara; Hiszpania: Jose Sabeza de Toro i Pablo Diego, Francisco de Paula; Wielka Brytania: Archibald Ponury i Potwór z Loch Ness; Włochy: Francessa i Duch skrzyni.

Dzieci poznały historię 9-letniego Kuby, który za przyczyną niewinnego zbiegu okoliczności był zmuszony do poszukiwania najważniejszych i symbolicznych wartości w krajach sąsiadujących z Polską. Główny bohater przypadkowo uwolnił złego ducha skrzyni żywiącego się strachem, nienawiścią, kłamstwem, bólem i łzami. Wspólnie z Puszkiem – psem Kuby, dzieci odbyły podróż po krajach Europy w celu odszukania największego skarbu świata. Uczniowie poznawali ciekawe elementy kultury tych państw. Dzięki pomocy rezolutnego byczka Hose, Kubie udało się pokonać strasznego ducha. W trakcie interaktywnego przedstawienia widzowie stawali się uczestnikami wydarzeń, poszukiwali słów – kluczy, zaklęć które powstrzymywały złośliwego ducha skrzyni. Widowisko było pełne wrażeń i zaskakujących zwrotów akcji, a także ciekawych kostiumów. Zły duch stracił swoją moc przez głośne wykrzykiwanie dobrych słów takich jak: miłość, piękno, dobroć, radość. Uczniowie przekonali się jak ważna jest przyjaźń, odwaga i humor. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli sztukę. Gra aktorska, scena, muzyka i rekwizyty przyciągały uwagę widzów. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wspólnej, radosnej zabawie ze śpiewem i tańcem.