Pielgrzymka do Częstochowy

7 czerwca 2022 r. o godz. 06:00 dzieci pierwszokomunijne z klasy III i rocznicowe z klasy IV wyruszyły na Jasną Górę do Matki Bożej Królowej Polski. W pielgrzymce uczestniczył ks. Proboszcz Jerzy Koma, pani katechetka Dorota Kalamon, pani Alina Harasim i pani Maria Koprucha oraz rodzice. Po przybyciu na miejsce pierwszym punktem naszej pielgrzymki było udanie się przed Jasnogórski Obraz Matki Bożej. O godz. 13:30 ks. Jerzy Koma przed cudownym obrazem odprawił Mszę Świętą w intencji dzieci i ich rodziców. Dzieci przez wstawiennictwo Matki Bożej chciały podziękować Bogu za dar I Komunii Świętej oraz zawierzyć Mu dalsze swoje życie i swoich rodzin. Następnie rozpoczął się czas zwiedzania. W sanktuarium zwiedziliśmy najciekawsze miejsca takie jak: Salę Rycerską, Arsenał, Muzeum 600-lecia a także na wałach podziwialiśmy odnowione stacje Drogi Krzyżowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wiele innych dzieł sztuki sakralnej, które stanowią w większości dary wotywne wiernych.

Był też czas wolny na zakupienie pamiątek, indywidualną modlitwę i zrobienie kilku wspólnych pamiątkowych zdjęć. O godz. 21:00 rozpoczął się Apel Jasnogórski. Jeszcze raz zawierzaliśmy swoje życie Maryi Królowej Polski, modląc się z ludźmi z całego świata dziesiątką różańca i śpiewając pierwszy hymn Polski „Bogurodzica”. Po Apelu wróciliśmy do autokaru i około 22.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na miejsce dotarliśmy około godz. 03:00. Mimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni z pielgrzymki. Zapewne każdy czuł się lepiej, gdy wrócił do domu po modlitwie i czynnym udziale w podróży do duchowej stolicy Polski. Dla dzieci było to niezapomniane przeżycie.