Święto Patrona

Dnia 5 grudnia 2022 roku o godz. 10:30 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chłaniowie uczcili Patrona Szkoły – Ofiary II Wojny Światowej. Dzieci należące do koła teatralnego „Tremo” pod opieką pani Marii Koprucha przygotowały wiersze i refleksje o tematyce patriotycznej. Oprawę muzyczną przygotował pan Sławomir Kwiatkowski. Natomiast dekorację wykonały panie: Bożena Kwiatkowska , Anna Chmura i Maria Koprucha. Temat związany z II wojną światową jest poruszany w naszej szkole jako wyraz hołdu i pamięci ofiarom II wojny światowej. Jest hołdem złożonym wszystkim Polakom, dla których wolność i dobro Ojczyzny stanowiły najcenniejszą wartość. Polska przeżywała okresy rozkwitu, potęgi ale i czasy trudne, nacechowane wielkimi dramatami, gdy obce armie próbowały wydrzeć jej bogactwa, odebrać córki i synów. Czas II wojny światowej to szczególny okres w historii Polski: walki o niepodległość z obcym najeźdźcą i czas największego męczeństwa Polaków. Ludzie ginęli na frontach, byli rozstrzeliwani w publicznych egzekucjach i mordowani potajemnie. Męczeńską drogę przechodzili w hitlerowskich obozach zagłady. Aby uczcić ich życie i czyny Bolesław Karpiński w wierszu pt. „Cześć i Sława” tak napisał:

„ Tym, którym w sercach nie wygasła miłość Ojczyzny.
Wszystkim Tym, co nie dali się zwieść.
Tym – co odnieśli krwawe blizny i Tym, co polegli…
Sława i Cześć!”

Wspominając tamte wydarzenia chcemy, aby serca wszystkich nas przepełniała duma z bycia Polakami.