Jasełka w Kościele parafialnym pw. św. Mateusza Apostoła w Chłaniowie

Dnia 6 stycznia 2017 roku w święto Trzech Króli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chłaniowie przedstawili w Kościele parafialnym jasełka pt. Tej nocy świętej, tej nocy pamiętnej. W bardzo interesujący sposób dzieci ukazały wydarzenia biblijne związane z narodzeniem Pana Jezusa. Wszyscy w pięknych strojach, z wielkim przejęciem i zaangażowaniem odegrali swoje role. Na scenie pojawili się aniołowie, pasterze, paź, królewna i diabeł. Do Dzieciątka, Maryi i Józefa tradycyjnie przybyli Trzej Królowie.

Jasełka skłoniły nas do refleksji i zadumy nad naszym codziennym życiem. Dziękujemy Bogu, za mądrość Trzech Mędrców, za naukę płynącą z ich wędrówki i za ich spotkanie z Nowonarodzonym. Tak jak oni, tak i my szukajmy prawdziwej drogi do Betlejem. Prośmy, aby sam Bóg zapalił dla nas Gwiazdę Betlejemską, która wskaże nam drogę do Niego. „Dążenie Mędrców z dalekich krajów do Betlejem… Wieczna droga całej ludzkości – wyjść z siebie i dążyć naprzód w nadziei, że gdzieś jest światło, prawda i dobro, miłość, sprawiedliwość i życie…” (Kard. Stefan Wyszyński) Jeden z anonimowych poetów napisał: O Dzieciątko, cóż ja Tobie ofiarować mogę? Nie mam skarbu, by z Królami razem ruszyć w drogę. Ale Ty, o Jezu, jesteś w każdym komu trzeba podać rękę, uśmiech, słowo, jakby kromkę chleba. Święto Objawienia Pańskiego wciąż ożywia w sercach ludzi prawdę, że Bóg jest blisko człowieka. Wielka miłość jaką Stwórca ogarnia ludzkie istnienie znajduje swój wymowny znak, którym jest Betlejem, gdzie Bóg stał się człowiekiem. Stał się do nas podobnym we wszystkim oprócz grzechu. Dzieli nasz los, przenika naszą codzienność i pokazuje nam drogę. Niech Święto Trzech Króli pobudzi nas do wdzięczności za bliskość Boga i solidarność z ludzkim losem. Rozpoznajmy w Nowonarodzonym naszego Pana i Odkupiciela. Niech radość Jego przyjścia opromienia życie każdego z nas i pozwala nam odnaleźć w życiu zagubiony sens.

Na zakończenie Ksiądz Proboszcz Jerzy Koma podziękował uczniom i paniom: Renacie Rząd, Dorocie Kiełbasa i Marii Koprucha za pięknie przygotowane jasełka. Słowa wdzięczności skierował również do pani Dyrektor Marty Magier za zawsze życzliwe zaangażowanie szkoły we współpracę z Parafią. Szczególnie osoby starsze, cieszyły się dziećmi, które grając swoje role dzieliły się talentami i wysiłkiem swojej pracy z innymi. Parafianie obdarzyli wykonawców serdecznymi i gromkimi brawami.

Bardzo miłą niespodzianką był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników od Pana Stanisława Krzysztonia. Życzymy, aby Bóg, który przyszedł do nas obdarzał wszystkich parafian swoimi łaskami, pokojem i radością serca, zdrowiem i wszelkim dobrem. Niech Gwiazda Betlejemska rozświetli życia mrok, a błogosławieństwo Dzieciny niech towarzyszy wszystkim w każdym dniu Nowego Roku 2017!