78. rocznica pacyfikacji Chłaniowa i Władysławina

W niedzielę 24.07.2022 r. odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna dla upamiętnienia 78. rocznicy pacyfikacji Chłaniowa i Władysławina. Mszę św. o godz. 11.30 w kościele pw. św. Mateusza Apostoła w Chłaniowie w intencji pomordowanych w 1944 roku celebrował ksiądz płk rez. Krzysztof Pietrzniak. W wydarzeniu tym uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych, kombatanci i mieszkańcy.

Pięknym dopełnieniem uroczystości był wzruszający montaż słowno – muzyczny, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Marii Koprucha. Po Mszy świętej głos zabrał wójt Gminy Pan Jacek Lis, który podziękował księdzu za odprawioną Mszę świętą, a mieszkańcom za przybycie na tę uroczystość upamiętniającą tak ważne i bolesne wydarzenia. Następnie regionalista z Krasnegostawu dr n. med. Leszek Janeczek przedstawił krótki rys historyczny tych wstrząsających wydarzeń. Zaznaczył, że podczas brutalnej pacyfikacji 23 lipca 1944 roku Niemcy i wspomagający ich Ukraińcy zabili 45 mieszkańców, w tym pięcioro dzieci oraz spalili ok. 40 gospodarstw. Pacyfikacja była odwetem za śmierć niemieckiego oficera w potyczce z partyzantami, która wywiązała się we wsi. Pomordowani zostali pochowani 26 lipca 1944 roku na cmentarzu parafialnym w Chłaniowie w zbiorowej mogile.

Po przemówieniu wszyscy uczestnicy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie złożyli wieńce, zapalili znicze oraz oddali hołd ofiarom pacyfikacji.