227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Chłaniowie odbyła się uroczysta akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pań Renaty Rząd i Doroty Kiełbasa przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Zadbano o odpowiednią scenografię, wyeksponowano symbole narodowe Polski. Dzieci ubrane były odświętnie. Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Swoim udziałem w Święcie Konstytucji 3 Maja mieliśmy okazję zamanifestować uznanie dla twórców pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej, spisanej ustawy zasadniczej, która była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych Rzeczypospolitej. Była to również dobra okazja do ukazania naszym uczniom przywiązania do symboli narodowych i żywa lekcja historii Polski.  Aktorzy zostali nagrodzeni brawami, a pani dyrektor Marta Magier podziękowała uczniom za występ, podkreśliła, że uroczystość niosła przesłanie również dla nas, że patriotyzm powinniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza ojczyzna rozwijała się duchem wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

Uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją i wychowawcami wzięli również udział w lokalnych uroczystościach  3 maja. Młodzież miała okazję jeszcze raz zaprezentować swój program artystyczny przed szerszą publicznością w kościele parafialnym w Chłaniowie po mszy świętej. Nie zapomnieliśmy też o przepięknym święcie – uroczystości Maryi Królowej Korony Polskiej. Przypomnieliśmy historię tego wydarzenia z dn. 1.04.1656 r., gdy król Jan Kazimierz w katedrze we Lwowie oddał się wraz ze swoim wojskiem w opiekę Matce Boskiej. 300 lat później w roku 1956 kardynał Stefan Wyszyński odnowił te śluby na Jasnej Górze w Częstochowie i zawierzył nasz naród Maryi. To oddanie i zaufanie Polaków Matce Bożej trwa do dziś. Ks. proboszcz Jerzy Koma serdecznie podziękował uczniom i nauczycielom za cenną lekcję naszej wielkiej historii. Ogromne wyrazy podziękowania dla wszystkich artystów, którzy poświęcili swój czas i natrudzili się, aby ten dzień nie został zapomniany w naszej lokalnej społeczności.